Правилно написани книги за инструктаж
Книга за начален инструктаж - еднократно се вписват:
- служителите по реда на постъпване на работа;
- работещи от предприятия за временна заетост;
- лица със сключени граждански договори;
- командировани работници; работещи от други компании, които ще работят на територията на предприятието;
- обучаващи се лица;
- лица, на които се провежда практика и всички други лица, които посещават предприятието.
Книга за инструктаж на работно място, периодичен и извънреден -
в книгата се вписват трите вида инструктаж по реда на провеждането им.Книга за ежедневен инструктаж -
попълва се ежедневно, непосредствено преди започване на работа.
⚠️Не може да се премахват колони и редове както и пропускане на тяхното попълване.
Възможно е книгите за инструктаж да бъдат поръчани в печатница с данни на организацията/предприятието както и с повече страници или по-голям формат, по-високи редове, воден знак или поставено лого и т.н..
Пореден номер на инструктажа (№ по ред)
Първата колона на всяка книга за инструктаж е (№ по ред). Това е номер по ред на документирания в книгата за инструктаж.
При провеждане на начален инструктаж и постъпване на 5 човека едновременно това се явяват пет отделно проведени инструктажа. Съответно всеки отделен инструктаж на работещ си има свой пореден номер. При следващия начален инструктаж продължавате по ред със поредна номерация т.е. без повторение или прекъсване.
В графите се изписват и трите имена на инструктирания
В образеца и на трите книги в колона 2 се записват „Име, презиме и фамилия на инструктирания". Това означава, че определения образец съгласно наредбата задължава пълното изписване на трите имена на инструктираното лице и не се позволяват съкращения или изписване само на две имена.
Възможно е да се случи да има двама служителя в един офис с едно и също име и фамилия. Инструктираният трябва да бъде еднозначно определен, поради което и е задължително да се спазва изискването за попълване на три имена.
Пълно изписване на следващите две колони - на звеното и длъжността.
Две от колоните на книгите за инструктаж са озаглавени съответно:
„Цех, звено, отдел, участък"
„Длъжност, вид работа, професия"
Важно е да записваме пълното наименование на звеното или длъжността.
Може да се използват абревиатури за изписване които еднозначно определят „Цех, звено, отдел, участък" или „Длъжност, вид работа, професия". Няма изрична забрана за тяхното използване ако е прието да се използват в организацията/предприятието.
В наредбата липсва описания за поставените многоточия в две от колоните. Често пораждам съмнение в инструктиращите лица дали правилно са попълнили книгите.
Предназначението на тези многоточия е да насочват по какъв начин е необходимо да се попълни информацията в съответния ред, а не са предназначени за попълване в образеца който е показан на книгата.
Задължително без знак за повторение ⚠️(-||-)
При необходимост да се попълни инструктаж за 5 или повече пъти наименованието на един и същ офис или длъжност, много често предпочиташ за по-бързо да използваш знак за повторение (-||-) вместо отново и отново да ги изписваш всичко необходимо.
В нормативната база няма изрична забрана за това, но в заглавието на всяка колона изрично е посочено как трябва да бъде попълнена съответната клетка независимо, че нормативната база няма изрична забрана.
Мнението на някои проверяващи инспектори е че документирането по този начин е знак за формализъм при извършване на инструктажите.
Трябва да възприемете книгите за провеждане на инструктаж като един много важен документ, който ви защитава от подвеждане професионална отговорност по наказателния кодекс. При неправилно написване на книгите не се знае как ще бъдат изтълкувани впоследствие ако ви потрябват.
Винаги трябва за всеки инструктиран да се нанесе отделен подпис на инструктиращия.
Понякога, когато се прави групов инструктаж, инструктиращият поставя няколко разтегнати подписа по височината на колоната или даже един страшно разтеглен, с които удостоверява провеждането на инструктажа на 5 или повече служителя/работника.
Запомнете, че инструктажът на всеки работещ е самостоятелен акт и необходимо той да бъде удостоверен отделно. Подписвайки по този начин намеква за формализъм и не е категорично доказателство за провеждане на инструктажа.
Не трябва да има празни редове в книгите.
Понякога, с цел прегледност се прескачат един два реда между направеният и следващия инструктаж или се започва на нова страница, като в този случай редовете до края на страницата от предишния инструктаж остават празни. Оставени така се предоставя възможност за дописване на инструктажи в последствие.
Разбира се, че може да започнете следващия инструктаж на нова страница и може да оставите празни редове между два поредни инструктажа, но те трябва да бъдат (затворени), т.е. празните редове да бъдат маркирани с приетия за това знак „Z" или по друг подходящ за вас начин, така че да не позволите дописване в последствие.
⚠️Важно!!
В наредбата няма изрично описание дали може или не може да оставите празни редове или страници.
Задължително да има подпис на инструктираното лице
Ако няма подпис на инструктираното лице, това на практика показва, че не е проведен инструктаж. Подписът на инструктирания е писменото доказателство, че му е „проведен" инструктаж.
Задължително подпис на инструктиращото лице
Липсата на положен подпис на инструктиращото лице води размисъл, че не е изпълнено нормативното изискване за документиране на инструктажа.
Също се навежда на мисълта, че с провеждане на инструктажа нещо не е наред, т.е. книгата за инструктаж е оставена само за събиране на подписи като реално проведен инструктаж не е провеждан. Последователността да отделиш достатъчно време за провеждане на инструктаж и инструктираното лице да се подпише в книгата и да не намериш време да поставиш своя подпис, за да удостовериш провеждане на инструктаж води до съмнение.
Няма нормативно изискване кой да извършва записа в книгите за инструктаж.
Единственото задължително е подписите да се полагат собственоръчно от лицата.
Може да бъдат изписани от инструктиращият като инструктираните само се подписват или инструктираните сами изписват имената, длъжностите и другите графи, а инструктиращият само се подписва.
Това решение е индивидуално за всяка фирма по кои начин ще се провеждат инструктажите.
Длъжностните лица провеждащи инструктажите се определят със заповед за видовете инструктажи, като те трябва да са преминали обучение и да имат издадено валидно в срок удостоверение.
Ако имате необходимост от съдействие при попълване на книгите за инструктаж, не се колебайте да се свържете с нас.