Поддръжка на строителни каскиЗа да се гарантира безопасността на обекта едно от задължителните условия е да се оборудват всички присъстващи на строителната площадка с предпазни строителни каски. Това важи не само за работниците, но и за външни лица (посетители), присъстващи по една или друга причина на строежа. Освен наличието на строителни каски, е важно те да бъдат в добро състояние, като това се постига с правилното им съхраняване и поддръжка.
Мястото за съхраняване на строителни каски, трябва да е безопасно, с ограничен достъп, с нормална влажност и без пряка слънчева светлина, защото при наличието на изброените фактори пластмасата на каската се уврежда с времето.
Каските трябва да се почистват редовно, като това може да стане с обикновен разтвор от сапун и вода или с мокра кърпа. Внимание трябва да се обърне и на пристягащата лента, както и абсорбиращата лента може да се изпере на ръка. С най-малък експлоатационен срок са абсорбиращите ленти на каската, затова е необходимо редовното им подменяне. Постоянната проверка на състоянието на каската - наличие на драскотини, пукнатини, белези както и стареене на пластмасата, е задължителна част от правилната поддръжка.
Когато се наложи една предпазна строителни каска да бъде ползвана от нов човек на обекта, трябва да бъде проверена експлоатационната й годност и функционалност, да се почисти основно и абсорбционната й лента да се подмени.
Стягащата лента за глава също може да се подменя на повечето модели каски. Това трябва да се прави, когато едно или няколко от звената за закопчаване се скъсат или откъснат, при наличие на значителни скъсвания или износвания, или когато самата пластмаса стане крехка и чуплива.

Повреди и подмяна на строителни каскиПовреди по строителни каската могат да възникнат, когато даден предмет или обект падне върху нея, тя бъде ударена в неподвижен обект, може и когато бъде изпусната или хвърлена. Възможна е и промяна на качествата на пластмасата, следствие на продължителен контакт с някои химични съединения, който водят до нарушаване на удароустойчивата или намаляване на непропускливостта. Част от тези агресивни химически съединения се съдържат в силните почистващи препарати и боите.
Подмяната задължително се прави, когато в черупката на каската се появят пукнатини или самата пластмаса стане крехка, защото в този случай каската изобщо не може да гарантира безопасност на човека, който я носи. Дълбоките следи от надраскване (повече от 25% от дебелината на пластмасата) също са предпоставка за подменяне на предпазната строителни каска.
Обикновено интервалите за смяна на каската при безаварийно ползване са посочени от производителя и най-често са от 3 до 5 години.

Експлоатация на строителни каскиВ инструктажа по безопасност на строителната площадка задължително трябва да присъстват и някои основни правила за правилна експлоатация на предпазните каски. Например:
- Каските трябва да се носят по правилният начин, защото носенето с козирката назад не води до толкова добро предпазване при удар;
- Използването на каишката под брадичката е задължително, когато работата е свързана с много навеждания или когато времето е твърде ветровито;
- Правилното положение на строителни каска на главата е такова, че периферията е хоризонтална, когато главата е нормално изправена. Носенето по различен начин може значително да намали предпазните и функции;
- Предпазната строителни каска не бива да се използва като чанта или кошница -желанието работниците да пренасят дребни предмети - пирони, скоби, гайки, ключове и други, не бива да се забравя, че функцията на каската е да защитава главата;
- Не се препоръчва и боядисването, щампирането и „гравирането" й от неоторизирани лица, защото това често води до по-бързо износване или счупване;
- Каските трябва да се съхраняват в помещения, защитени от пряка слънчева светлина и с нормална температура. Комбинацията слънчево греене и прекалена горещина (която се получава през лятото в купето на автомобил или багажник) може да доведе до бързо влошаване на качествата на пластмасата;
Забранено е всякакво модифициране, рязане или пробиване на дупки в каската по усмотрение и инициатива на работещия.
Задължително запознаване с инструкциите на производителя по отношение на експлоатацията на каските и съвместимостта им с останалите видове предпазно оборудване - ЛПС и КСЗ.
Отговорност на всеки работещ е да използва по предназначение поверената му строителна каска и да не й нанася умишлено повреди. Работещият има задължение да сигнализира своевременно за лошото състояние на каската, следствие на което тя не може да изпълнява качествено предпазните си функции.
2017-11-12